Nátěry kovu

Nátěr kovů v dnešní době není vůbec jednoduchý, kvůli různým druhům materiálů a barev. Musíme vybrat jen ten typ barvy na daný materiál a dbát na řádnou přípravu podkladu. Jen tak docílíme správné a dlouholeté ochrany.

Chceme-li obnovit starý nátěr, který se neodlupuje a drží, je potřeba vědět, že není dobré kombinovat syntetické barvy s vodou ředitelnými. Je to sice možné, ale výsledek nám nikdo nezaručí. Pokud nám starý nátěr nedrží a odlupuje se, máme hned několik možností na jeho odstranění.

ODSTRANĚNÍ STARÝCH NÁTĚRŮ

- stará barva se dá odstranit několika způsoby.

RUČNÍ - špachtlí, drátěným kartáčem, smirkovým papírem, ruční frézou apod.

OPALOVÁNÍ - opalujeme horkovzdušnou pistolí či letlampou, pomocí špachtle. Jelikož je kov dobrý tepelný vodič, dáváme pozor na části, které na něj navazují např. sklo, plast apod.

PÍSKOVÁNÍ - plochy kovu se otryskají speciální pistolí - na povrch plechu se vysokou rychlostí vrhají ostrohraná tvrdá písková zrna. Na odstranění barev a rzi se obvykle používá kovová drť, keramický písek či skleněné mikrokuličky.

CHEMICKÉ ODSTRANĚNÍ - daný předmět se natře chemickým odstraňovačem, nechá se nějaký čas působit a poté uvolněnou barvu seškrabeme. Když se nám to napoprvé nepodaří, postup opakujeme. Postupujeme vždy podle návodu na odstraňovači. Po odstranění barvy povrch neutralizujeme kyselinou citrónovou.

ODSTRANĚNÍ RZI

- rez můžeme ostraňovat brusným papírem, ocelovým kartáčem, tryskací pistolí nebo odrezovačem, který na povrch aplikujeme štětcem či válečkem. Po očištění rzi je nutné co nejdříve aplikovat základní nátěr, jinak nám kov může opět zkorodovat.

NÁTĚR, NÁSTŘIK RADIÁTORŮ

- před nátěrem nebo nástřikem radiátor očistíme špachtlí či drátěným kartáčem, přebrousíme smirkovým papírem a řádně odprášíme. Na radiátory je vhodné použít jako základní nátěr či nástřik antikorozní základní barvu, která nám zabrání korodování radiátorů. Základní nátěr nebo nástřik provádíme v 1-2 vrstvách. Používáme barvy, které nepodléhají teplotním změnám a vlivem vyšších teplot nemění odstín. Po zatvrzení základní barvy provedeme nátěr nebo nástřik vrchní emailovou barvou, nejlépe barvou, která je určena přímo na radiátory. Pro nástřik radiátorů v zabydlených místnostech provádíme kompletní zakrytí nábytku, oken a podlah, které by se mohly dostat do styku s barvou.

NÁTĚR POZINKOVANÉHO PLECHU

- nátěr pozinkovaného plechu je trochu jiný. Zinkový povrch chrání ocel po určitou dobu v závislosti na počasí. Některé barvy na novém pozinkovaném plechu nedrží kvůli nízkému povrchovému napětí. Proto by jsme měli nový pozinkovaný plech nechat zoxidovat  min. jednu zimu nebo máme možnost plech potřít čpavkem, který povrch zdrsní a umožní nám přilnavost barvy. 

NÁTĚR HLINÍKU, MĚDI, MOSAZI

- hliník, měď, mosaz většinou nenatíráme, protože si vytváří vlastní ochranou vrstvu charakteristickým zbarvením. Na hliníku barva špatně drží, musíme proto používat jen ty barvy, které jsou speciálně na hliník. Měděné trubky aby nevytvářeli uvnitř a na povrchu měděnku, jsou ošetřené z výroby, vzled je tedy po dlouhou dobu stálý. Po očištění a odmaštění natíráme pružnou barvou, která je do vyšších teplot. Mosaz je na tom podobně jak měď.

Kontakt

Karel Šmehlík
U pošty 7
625 00 Brno
Tel: +420 773 116 383
Email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.