Nátěry podlah

NÁTĚRY BETONOVÉ PODLAHY

- nátěr betonových podlah má hned několik důvodů. Může to být důvod snažšího úklidu v domácí dílně, zamezení prašnosti nebo ochrany podlah do garáží, chodeb apod. Pro nátěr betonové podlahy je vždy důležité jakou funkci má plnit.

PŘÍPRAVA PODKLADU - beton musí být dostatečně pevný, čistý a soudržný kvůli přilnavosti barvy. Pokud není beton izolován proti vlhkosti, používáme vodou ředitelné barvy, které jsou difúzně otevřené.

NÁTĚR DOMÁCÍ DÍLNY - tam, kde se bude jenom chodit a po podlaze se nebudou tahat těžké předměty natíráme akrylátovou barvou. Akrylátový nátěr nám má v podstatě zajistit bezprašný a lépe čistitelný povrch.

NÁTĚR SKLADŮ - sklady natíráme odolným nátěrem na bázi epoxidu kvůli zatížení podlahy ručními vozíky apod.

NÁTĚR GARÁŽÍ - na nátěr garáží používáme speciální epoxidový nátěr, který odolává posypovým solím, vodě, olejům a ropným produktům. Nátěr by měl také zamezit přilepení pneumatik k nátěru i při dlouhém stání vozidla.

NÁTĚR BALKÓNŮ A TERAS - na nátěr balkónů a teras používáme většinou nátěr na bázi směsi epoxidu s polyuretanem. Správně zvolený materiál nám vytvoří elastickou vrstvu, která zajistí hydroizolaci.

NÁTĚR NÁROČNÝCH VNITŘNÍCH PROSTOR - jako jsou haly, chodby apod. je vhodný nátěr epoxidovou barvou, do které se vsypou barevné vločky. Ty se po té zalijí vrstvou transparentního epoxidu. Tím vznikne povrch imitující leštěný kámen či teraco.

 

NÁTĚRY DŘEVĚNÉ PODLAHY

- dříve se dřevěné podlahy napouštěly dobytčí krví a omazávaly se jílem. Postupem času, na počátku 20. století se začaly používat nitrocelulózové laky, alkydové pryskyřice, fenolové pryskyřice, polyuretany a epoxidy. Současné době patří především vodouředitelné laky, různé přírodní oleje a vosky. Důležitá je také příprava podkladu. 

PŘÍPRAVA PODKLADU - před každým nátěrem, ať už penetračním lakem, parketovým lakem, impregnačním olejem nebo krycí barvou, se musí povrch dřevěné podlahy řádně přebrousit, očistit a odprášit. 

NÁTĚR PENETRAČNÍM LAKEM - penetrační lak zpevňuje povrch dřeva až do jeho hloubky. Zajišťuje tak dokonalé přilnutí dalších nátěrových hmot, ať už bezbarvých či krycích nátěrů.

NÁTĚR BEZBARVÝM LAKEM - důležité je nechat penetrační lak řádně vyschnout. Poté zbrousíme vztyčená dřevní vlákna a dokonale podlahu odprášíme. Lak si můžeme vybrat v lesku, matu a nebo polomatu. Lak nanášíme většinou ve dvou až třech vrstvách, počet vrstev a druh laku vybíráme dle provozního zatížení dřevěné podlahy. Lakovanou podlahu můžeme zatížit až po dokonalém vyzrání nátěru a to mohou být až dva týdny. 

NÁTĚR KRYCÍM LAKEM - nátěr krycím lakem je podobný jako u bezbarvého laku. Mezi jednotlivými vrstvami krycího nátěru podklad přebrušujeme a poté vytmelíme drobné nerovnosti po hřebících a prohlubních. Po zaschnutí tmelu, přebroušení a odprášení, nanášíme krycí barvu v jedné až dvou vrstvách. Na krycí barvu, po řádném zaschnutí, naneseme ve dvou vrstvách bezbarvý lak. Počet vrstev a druh barvy závisí jako u bezbarvého laku na stupni provozního zatížení.

 

Kontakt

Karel Šmehlík
U pošty 7
625 00 Brno
Tel: +420 773 116 383
Email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.